زندگی نامه فشرده مرحوم آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری به نقل از کتاب سبزوار شهر دانشوران بیدار

زندگی نامه فشرده مرحوم آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری به نقل از کتاب سبزوار شهر دانشوران بیدار 

زندگی نامه فشرده مرحوم آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری به نقل از کتاب سبزوار شهر دانشوران بیدار

کتاب سبزوار شهر دانشوران بیدار
نویسنده : استاد محمود بیهقی ، مشهد ، دامینه ، ۱۳۷۹

آیه الله میرزا موسی ، پدر آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری

مرحوم حجه الاسلام و المسلمین آقا میرزا موسی فرزند آقا میرزا محمد علی ، متولد ۱۲۶۲ قمری که اصلا اهل قریه ایزی بوده ، تحصیلات نهایی را در سامره در محضر آیه الله العظمی آقا میرزا حسن شیرازی به پایان برده و پس از بازگشت به سبزوار ، کتاب کفایه الاصول را ابتدا ایشان در این شهر درس داده و رایج نموده است و مدتی هم در مشهد در مدرسه عباسقلی خان و حجره طبرسی تدریس داشته و به دریافت درجه عالی اجتهاد از آخوند ملا محمد کاظم خراسانی نائل می گردد .

آقا میرزا موسی مردی محجوب و متقی بوده و پس از سال ها بهره وری علمی ، بالاخره در سال ۱۳۳۶ هجری قمری در سبزوار به رحمت حق واصل شده و در مقبره شخصی خود دفن گردیده است

حاج میرزا مهدی فقاهتی

مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج میرزا مهدی فقاهتی ، فرزند اکبرمرحوم آقا میرزا موسی در سال ۱۳۰۵ قمری در سامرا متولد و پس از فراگرفتن مقدمات و ادبیات در سامره و نجف با پدر خود به سبزوار آمده و پس از تکمیل سطوح فقه و اصول و خواندن معقول و منقول در خدمت افتخار الحکماء ، در درس خارج والدش شرکت کرده و به مقام شامخ علمی می رسد .

وی طبعی موزون داشته و خط نسخ نیکو می نوشته و بالاخره در سال ۱۳۶۲ قمری برابر با ۱۳۲۲ خورشیدی دنیارا وداع گفته و در مقبره پدرش مدفون می شود .

میرزا مهدی فقاهتی دارای دو فرزند روحانی بود که نخست :

 مرحوم حجه الاسلام آقای حاج سید محمد تقی فقاهتی است که تحصیلات خودرا در سبزوار و مشهد به پایان رسانیده و سال ها امام جماعت مسجد جامع سبزوار را بر عهده داشته و متاسفانه در آبان ماه ۱۳۷۳ جهان را بدرود گفت .

دوم : مرحوم حجه الاسلام حاج سید ابوالفضل فقاهتی می باشد که مقیم مشهد بود و سال ها در بالاسر حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام به اقامه نماز پرداخت تا بالاخره در ۱۳۷۰ خورشیدی درگذشت و در صحن مبارک دفن گردید .

حاج میرزا حسین فقیه :

مرحوم آیه الله العظمی فقیه سبزواری ، فرزند آقا میرزا موسی که در ۱۳۰۹ هجری قمری در سامراء متولد شده است ، مقدمات را نزد پدر آموخت و دارای آن چنان قریحه ای بود که استاد گرانقدرش یعنی حضرت آیه الله العظمی آخوند خراسانی ، کرارا به پدرش سفارش می کرد که مبادا میرزا حسین را از نجف به سبزوار ببرید ، بگذارید با این استعداد فراوان در همین مرکز علمی بماند ولی با همه این سفارش ها و قول برگرداندن ایشان به نجف ، در سال ۱۳۲۲ هجری قمری ، به سبزوار و در سال ۱۳۲۶ قمری به حوزه علمیه مشهد می رود . علوم ادبی را نزد آقا میرزا عبدالجواد مشهور به ” ادیب اول ” و دوره سطح را از محضر آیه الله حاج شیخ حسن برسی و . . . فرا می گیرد .

در این دوران ناظر بر صحنه دلخراش توپ بستن به گنبد مطهر بوده و خاطرات تلخ آن را که در غروب دوشنبه دهم ربیع الثانی ۱۳۳۰ اتفاق افتاده ، شخصا یادداشت کرده است و به سبب تأثّر فراوان از این فاجعه ، به سبزوار مراجعت می کند و نزد افتخارالحکماء حکمت می آموزد ولی بعد از درگذشت پدر باردیگر به نجف می رود و در حوزه دروس مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی ، آیه الله العظمی مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی و . . . حاضر می شود و با دقت زیاد ، از جلسات درس آنان بهره می برد و چون از حافظه قوی برخوردار می باشد ، کفایه را که به عربی بوده از حفظ تدریس می کند و به همین سبب ، مورد توجه خاص مراجع بزرگ حوزه علمیه قرار می گیرد و به اخذ درجه عالی اجتهاد و اخذ تصدیق اجازات از آنان نائل می شود .

ولی بالاخره ، درسال ۱۳۴۷ هجری قمری به سبزوار و از آن جا به مشهد می رود و مقیم می گردد و به تشکیل حوزه می پردازد ( حوزه درسش چنان جذاب و پرکشش می شود که در درس خارج ایشان ، حدود چهارصد طالب فاضل شرکت می کنند ) .
مرحوم فقیه سبزواری ، چندین سفر به اعتاب مقدسه می کنند و کرارا به حج مشرق می شود  از آن جمله ، در سال ۱۳۶۷ هجری قمری با کاروان پانزده هزار نفری که شخصا رهبری آن را بعهده دارد ، با عبدالعزیز بن سعود پادشاه عربستان سعودی راجع به تعیین قبله حقیقی دیدار و مذاکره می نماید .

خدمات وی به مردم خراسان ، به ویژه طلاب مشهد فراموش نشدنی است و ما در این جا به پاره ای از آن ها اشاراتی می کنیم :

۱ – احداث گورستانی همگانی در زمین حسین آباد ( گلشو) به مساحت حدود پانصدهزار متر مربع .
۲ – ایجاد غسالخانه مشهد در اول خیابان طبرسی .
۳ – ساخت باغ رضوان و ایجاد اتاق هایی برای طلاب علوم دینی و تأسیس مدرسه ای در آن .
۴ – تکمیل بنای درمانگاه رازی .
۵ – احداث کوی طلاب برای اسکان و آسایش طلاب متأهل و عائله مند و رهایی آنان از اجاره نشینی در دوهزار قطعه سیصدمتری در سال ۱۳۳۹ شمسی .
۶ – ایجاد مدرسه محمدیه در قسمت شرقی شهر سبزوار با داشتن حجره های زیاد برای طلاب حوزه علمیه سبزوار .
۷ – بنای شبستان بزرگ مسجد جامع سبزوار . ( برای آگاهی بیشتر از جزئیات این بنا بنگرید به کتاب : سبزوار ، شهر دیرینه های پایدار ، جلد یکم ، صفحه ۱۶۸ )
۸ –  بنای مدرسه در کویته پاکستان
۹ – کمک های مالی فراوان به هنگام جنگ دوم جهانی و دادن ارزاق به نیازمندان و ایجاد بیمارستان مسلولین و . . . .

این روحانی خدمتگزار بالاخره در شوال ۱۳۸۶ هجری قمری برابر ۱۳۴۵ شمسی ، دعوت حق را لبیک گفت و در میان تأثّر فراوان مردم و تجلیلی کم نظیر ، در باغ رضوان که خود ساخته بود دفن گردید .
( آرامگاه آن مرحوم ، در حال حاضر ، به صورت برجسته در میان سبزه و گل های این مکان دیده می شود .
نیاز به یاد آوری است : با تمام اطمینانی که مردم به آن مرحوم داشتند و برای کمک به بی نوایان و یا احداق بنیادهای نیکو کاری پول در اختیارش می گذاشتند ، ولی چون استغناء داشت ، با دستی خالی از مادیات و دستی پر از معنویات ، به دنیای دیگر پاگذاشت .

آیه الله فقیه را سیزده فرزند عالم و شایسته که نه تن آنان پسر و چهاردختر می باشند بود . از آن میان :

۱ – مرحوم حاج سید زین العابدین فرزند ارشد متولد ۱۳۳۲ هجری قمری در سبزوار تولد یافته و در ۱۳۳۸ با والد خود عازم نجف شده و پس از فراگرفتن مقدمات در ۱۳۴۷ قمری در خدمت پدر به ایران مراجعت می نماید و در مشهد مدرسه عالی معقول و منقول را طی کرده ، امامت جماعت مسجد مقبل السلطنه و تدریس مراحل عالی و سرپرستی درمانگاه رازی را بر عهده می گیرد تا در ۱۴۱۱ هجری قمری ( ۱۳۷۰ خورشیدی ) در مشهد فوت می نماید .
( آن مرحوم از نخستین شماره نامه آستانقدس با نوشتن مقالاتی در آن همکاری می نماید )
۲ – حجه الاسلام آقای حاج سید محمد باقر فقیه ، دومین فرزند مرحوم آیه الله فقیه در ۱۳۳۴ قمری در سبزوار تولد یافته و در سه سالگی با پدر به نجف رفته و در مراجعت وی به مشهد می آید و از محضر مرحوم محقق نوغانی و ادیب نیشابوری و ادیب بجنوردی و سید الحکماء ابوالقاسم الهی فیض می برد و در ۱۳۱۷ خورشیدی به دریافت اجازه تدریس علوم معقول و منقول از وزارت معارف نائل می گردد و بعد به سبزوار می رود و تدریس فقه و اصول را در مدرسه حاج ملاهادی و محمدیه بر عهده می گیرد و در حال حاضر علاوه بر ارشاد ، به خدمات کشاورزی می پردازد و در آب و ملک مختصری که دارد ، شخصا به امر مقدس کشاورزی مشغول است و از کدّ یمین و عرق جبین روزگار می گذراند .
۳ – آقا سید محمد کاظم که در سال ۱۳۴۱ هجری قمری در نجف تولد یافته و علوم ابتدایی را فراگرفته در حال حاضر به کار در بازار اشتغال دارد .
۴ – مرحوم حاج سید محمد رضا که در ۱۳۴۷ قمری در نجف زاده شده و در ۱۳۷۱ خورشیدی در مشهد فوت می کند .
۵ – حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج سید محمد جواد ، به سال ۱۳۴۹ هجری قمری در مشهد تولد یافته ، ادبیات را نزد ادیب نیشابوری و جلدین لمعه و قوانین را از محضر حاج میرزا احمد مدرس یزدی و رسائل و مکاسب و کفایه را نزد مرحوم حاج میرزا هاشم قزوینی و . . . بسیاری از رموز و اشارات و اخلاق را از وجود پدر برخوردار گردیده و آنقدر در درس و بحث کوشا بوده که مورد توجه خاص والد گرامی شان قرار گرفته ، بطوری که به ایشان اجازه اجتهاد مرحمت می نماید .
ایشان در حال حاضر ، در مسجد حاج حکیم خیابان طبرسی اقامه جماعت دارد و از مدرسین ممتاز خراسان به شمار می آید تا آن حد که در حوزه درس کفایه وی ، متجاوز از یکصد تن فضلای جوان شرکت دارند .
۶ – آقای حاج سید محمد صادق که از محضر ادیب نیشابوری بهره برده و در حال حاضر در حوزه علمیه قم به تدریس خارج مشغول می باشد
( فرزندان دیگر آیه الله فقیه سبزواری هم از فرهنگیان با دانش و خوشنام می باشند )

منبع :
صفحه ۱۴۸ ، کتاب سبزوار شهر دانشوران بیدار
نویسنده : استاد محمود بیهقی ، مشهد ، دامینه ، ۱۳۷۹

🌹🌹🌹

لازم به توضیح است که تمام فرزندان روحانی مرحوم فقیه سبزواری و جناب حاج سید کاظم و جناب حاج سید رضا فقیه سبزواری ، به رحمت خدا رفته اند

بسمه تعالی

آیه الله سید الفقهاء و المجتهدین حاج میرزا حسین فرزند علامه میرزا موسی معروف به ” فقیه سبزواری ” ( ۱۳۸۶ – ۱۳۰۹ ه . ق )

وی در سامراء متولد شده و بعد از تحصیل مقدمات و ادبیات در نجف اشرف ، در سال ۱۳۲۲ قمری در معیت پدرش به سبزوار آمد و چهرسال در آنجا به تحصیل پرداخت و در ۱۷ سالگیبه مشهد مقدس رفت و از محضر مرحوم ادیب بزرگ نیشابوری ، مرحوم آقا شیخ حسن برسی و حجه الاسلام آقای سید محمد باقر مدرس ،کمال لستفاده را برد و سپس بر حسب امر والدش به سبزوار برگشت و ضمن استفاده از درس خارج پدرش ، به تدریس سطوح پرداخت و پس از فوت والدش در سال ۱۳۳۷  قمری به نجف اضرف مهاجرت کرد و از محضر آیات عظام : مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی ، شریعت اصفهانی ، حاج سید محمد فیروز آبادی ، میرزا حسین نایینی ، آقا ضیاء الدین عراقی و آیه الله العظمی اصفهانی بهره مند گردید و با رسیدن به مدارج عالیه فقه و اجتهاد و با دریافت اجازات اجتهاد مطلق ، از آیات معظم فوق الذکر، در سال ۱۳۴۷ قمری به سبزوار وارد شد و سپس به اصرار مراجع و علما در حوزه علمیه مشهد رحل اقامت افکند و سالیان زیادی به تدریس خارج فقه و اصول و امامت در مسجد جامع گوهرشاد پرداخت و سرانجام در ۷۷ سالگی جهان را وداع کرد و در مقبره باغ رضوان مدفون گردید .

از اولاد ایشان برخی جزو دانشمندان و روحانیون معاصر مشهد ، سبزوار و قم می باشند که عبارتند از :

۱ – حجه الاسلام آقای حاج سید زین العابدین فقیه سبزواری ( متولد ۱۳۳۲ قمری در سبزوار )

۲ – حجه الاسلام آقای حاج سید محمد باقر فقیه سبزواری ( متولد ۱۳۳۴ قمری در سبزوار )

۳ – حجه الاسلام آقای حاج سید محمد جواد فقیه سبزواری ( متولد ۱۳۴۹ قمری در مشهد )

۴ – حجه الاسلام آقای حاج سید محمد صادق فقیه سبزواری ( متولد ۱۳۴۹ قمری در مشهد )

شایان ذکر آن که فرزندان مرحوم آیه الله فقیه سبزواری نیز همچون نیاکان دانشمند و صالح خود به امر مقدس تدریس ، تبلیغ ، تحقیق و امامت جماعت پرداخته ، مورد توجه و احترام حوزه های علمیه ، علما و مردم مؤمن شهر مقدس قم ، مشهد و سبزوار هستند .

باقیات صالحات مرحوم فقیه سبزواری در مشهد از این قرار است :

۱ – گورستان  ۲ – غسالخانه  ۳ – تکیه سیدها ۴ – باغ رضوان ۵ – مدرسه کوچک باغ رضوان ۶ – تکمیل بنای درمانگاه رازی ۷ – تکمیل و ترمیم و کمک به خانه های سیلزدگان ۸ – مسجد بهار ۹ – کوی طلاب ۱۰ – مدرسه محمدیه

در خور ذکر است که آیه الله فقیه سبزواری از جمله روحانیانی است که در واقعه مسجد گوهرشاد ( که عده زیادی از علما دستگیر شدند و عده ای نیز مدتها در خفا به سر بردند و ایران را به سوی نجف اشرف ترک کرده و سال ها در آن دیار مقدس ماندگار شدند ) حضور داشتند .

منبع :

کتاب سیمای سبزوار ، سرزمین سربداران ، صفحه ۱۵۶

نوشته : محمد ابراهیم احمدی

سال چاپ : ۱۳۷۵

ناشر : نبوغ

مجموعه ای از سخنان علما ، فضلا ، اساتید ، پژوهشگران و نویسندگان در ” ویکی گفتاورد “

مجموعه ای از سخنان علما ، فضلا ، اساتید ، پژوهشگران و نویسندگان
در زمینه شخصیت روحانی ، علمی و اجتماعی
مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری
در  :

” ویکی گفتاورد “

 

مجموعه ای از سخنان علما ، فضلا ، اساتید ، پژوهشگران و نویسندگان
در زمینه شخصیت روحانی ، علمی و اجتماعی
مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری
در  :

” ویکی گفتاورد “

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله حایری یزدی

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله حایری یزدی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین و علی ابن عمه سید الوصین و علی ابنهما الائمه المعصومین و اللعنه علی اعدائهم اجمعین من الاولین و الاخرین من الان الی یوم الدین .

و بعد ، فان العلماء الاعلام قدس الله اسرارهم لم یزالوا منه وقعه الغیبه الکبری علی صاحبها آلاف التحیه و الثناء ساعین فی حفظ الدین و حراسه شریعه سیدالمرسلین یعهد کل سلف منهم الی خلفه الصالح بذالک و ممن قام بهذه الوظیفه حضره السید السند و الکهف المعتمد قدوه الانام کهف الاعلام مصباح الظلام ولدنا الاعز الاجل الاکرم الاقا میرزا حسین دامت افاضاته نجل المرحوم المبرور رکن الاسلام العالم الورع التقی المیرزا موسی السبزواری قدس سره الشریف فانه اید الله تعالی و ابقاه قد تقرب فی سبیل ذالک عن الاوطان و صرف عمره العزیز فی تحصیل العلوم العقلیه والنقلیه و حضر علی اکابر العلماء فی النجف الاشرف و غیرها حتی حازالدرجات العالیه و فاز بالمراتب السابقه و من الله تعالی علیه بالقوه القدسیه و الملکه الاستنباطیه فاصبح من المجتهدین الاعلام الذین یجوز لهم التصدی لما لا یجوز لغیرالمجتهدین العظام والعمل بما یستنبط من الاحکام حسب ما هوالمقرر العلماء الکرام فلیحمد الله تعالی علی هذه النعمه و لتتخذ سبیل الاحتیاط فی جمیع احواله فانه طریق النجاه و ارجو من جنابه ان لا ینسانی من الدعاء کما انی لا انساه انشاء الله تعالی والسلام علیه و رحمه الله و برکاته .

الاحقر عبدالکریم الحائری

 

منبع :

کتاب عمری پرافتخار ، خاطرات زندگانی حضرت آیه الله العظمی فقیه سبزواری

صفحات ۴۲ و ۴۳

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله حاج آقا ضیاء عراقی

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله حاج آقا ضیاء عراقی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی رفع بالعلم درجه العلماء العاملین و جعلهم خلفاء سید المرسلین و منار المهتدین و امناء ائمه المعصومین و الصلوه و السلام علی موسس قواعد الدین و مبلغ الاحکام رب العالمین و اولاده المعصومین الهادین المهدیین و اللعنه الدائمه علی اعدائهم ابد الابدین .

و بعد ، فان جناب العالم الفاضل الکامل الزکی التقی و الثقه الموتمن النقی العارف بمدارک الاحکام والخبیر بالحلال و الحرام قدوه الانام علم الاعلام الحاوی للاصول و الفروع جامع المعقول و المنقول عمده العلماء العاملین و زبده الفقهاء الراشدین السید الجلیل السید حسین السبزواری دامت افاضاته قد رجهه نفسه فی تحصیل العلوم الشرعیه و تنقیح الاحکام الفرعیه حضر علی جمله الاعلام حتی صار یشار الیه بالبنان فبلغ بحده و اجتهاده  مرتبه الاجتهاد و حصل له قوه الاستنباط فله العمل بما استنبط و یحرم علیه التقلید فیما اجتهد فالمرحوم اخوانی المومنین ان یعرفوا قدره و یصغوا الی قوله و یرجعوا الیه و نلتمس فی جنابه ان یسلک طریق الاحتیاط فانه سبیل النجاه و ان لا ینسینا من الدعاء و السلام علیه و علی اخوانی المومنین و رحمه الله و برکاته .

۵ محرم ۱۳۴۵

صح من الاحقر ضیاء الدین العراقی

 

منبع :

کتاب عمری پرافتخار ، خاطرات زندگانی حضرت آیه الله العظمی فقیه سبزواری

صفحه ۴۱

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله میرزا حسین نایینی

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله میرزا حسین نایینی

 

اجازه اجتهاد به آیه الله میرزا حسین فقیه سبزواری از سوی آیه الله میرزا حسین نایینی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و افضل صلواته و تحیاته علی من اصطفیه من الاولین و الاخرین و مبشر رحمه للعالمین محمد و آله الائمه الطیبین الطاهرین و اللعنه الدائمه علی اعدائهم اجمعین ابد الابدین .

و بعد ، فانّ جناب السید العالم العلام و الفاضل الهمام عماد العلماء الاعلام و ثقه الاسلام قرّه عین الزکی التقی المیرزا حسین السبزواری ادام الله تعالی تأییده و تسدیده قد اقام بالنجف الاشرف عده سنین بازلا جهده فی الاستفاده من الاساطین و قد حضر ابحاثی حضور تفهم و تحقیق و تعمق و تدقیق حتی نال درجه عالیه من الفضل السداد و بلغ رتبه الاجتهاد فلله تعالی دره وعلیه سبحانه اجره لدی العمل بما استنبط و یستنبط من الاحکام علی النهج المتداول بین المجتهدین الاعلام و لقد اجزت له ان یروی عنّی جمیع ما صحت لی روایته من مصنفات اصحابنا و ما رووه عن غیرنا بحق اجازتی من مشایخی العظام باسانیدهم المنتهیه الی ارباب المصنفات و الکتب و الاصول و منهم الی اهل بیت النبوه و مهبط الوحی و معدن العصمه علیهم افضل الصلوه و السلام و اوصیه بما اوصی به امیرالمومنین صلی الله علیه و آله الطاهرین ولده ابا محمد الحسن علیه السلام عند انصرافه من الصفین فمن تلک الوصیه الی اوصی بها شیعته الی یوم القیامه هو قوله صلوه الله علیه فانی اوصیک ای بنی بتقوی الله و لزوم امره و عماره قلبک بذکره و احی قلبک بالموعظه و امته بالزهاده و قرره بالفناء و بصره فجائع الدنیا و اعرض علیه اخبار الماضین و ذکره بما اصاب من کان قبلک من الاولین فانظر فیما فعلوا و عما انتلقو و این حلو و نزلو فانک تجدهم قدانتقلوا عن الاحبه و حلو دارالغربه و کانک عن قلیل قد صرت کاحدهم فاصلح مثواک و لا تبع آخرتک بدنیاک الی آخر ما فی تلک الوصیه المبارکه و علیک یا قره عینی بکثره التامل و التدبر فیما رواه فی نهج البلاغه عنه صلوات الله علیه و آله الطاهرین فی خطبه المبارکه المتعلقه بذکرالموت خصوصا ما رواه عنه بعد تلاوته قوله تعالی الهیکم التکاثر فان لکثره التامل والتدبر فیه و نصبه بین العینین شأنا من الشأن و اسئل الله سبحانه ان یجعلک ممن یدعوا الی التقوی والزهاده بعمله و خلوصه نیته انشاء الله تعالی و ارجو ان لا تنسانی من صالح دعواتک والسلام علیک و رحمه الله و برکاته و حرره بیمناه الدائره افقرالبریه الی رحمه ربه الغنی .

محمد حسین الغروی النائینی فی ذی الحجه ۱۳۴۷

 

منبع :

کتاب عمری پرافتخار ، خاطرات زندگانی حضرت آیه الله العظمی فقیه سبزواری

صفحات ۳۹ و ۴۰