زندگی مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری به قلم آیه الله حاج سید مصطفی سیادتی

زندگی مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری به قلم آیه الله حاج سید مصطفی سیادتی فرزند مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسن سیادتی پسرعموی مرحوم فقیه سبزواری

( ۸ )

۵ – مدرسه کوچک باغ رضوان :

این همان مدرسه ای است که قبلا به آن اشاره شد . مرحوم آقای فقیه تصمیم داشتند این مدرسه را مخصوص سکونت طلاب علوم دینی بسازند . اکنون دارای بیست اتاق آماده می باشد که عنقریب به همت متصدیان وقت به اکمال و اتمام می رسد .

۶ – تکمیل بنای درمانگاه رازی :

که از موسسات خیریه و در بالا خیابان در نزدیکی آستان قدس رضوی واقع شده است و دارای بخش های مختلف پزشکی می باشد و سالیانه هزاران نفر بیماران امراض مختلف از زائران و اهالی شهر مشهد به آنجا مراجعه کرده و معالجه می شوند .

این درمانگاه مفید در سال ۱۳۷۱ قمری برابر با ۱۳۳۰ شمسی بر اثر کسر بودجه رو به تعطیل می رفت . مرحوم آیه الله فقیه سبزواری همت کرده و کسربودجه و لوازم درمانی را تامین نموده و آنجارا از حالت نیمه تعطیل نجات داده و از آن زمان تا کنون همه روزه عده زیادی بیمار در بخش های مختلف آن درمان می شوند .

۷ – ساخت هزار واحد مسکونی برای سیل زدگان :

در سال ۱۳۷۲ قمری برابر با ۱۳۳۱ شمسی سیل عظیمی وارد مشهد شد و خانه های بسیاری را خراب و اموال و اثاثه زیادی را ازبین برد و مردم بسیاری بی خانمان شدند . در آن زمان هم آیه الله فقیه سبزواری همت نموده و از مردم خیراندیش کمک مالی و از آستان قدس رضوی و تولیت مسجد گوهرشاد و دیگران زمین هایی گرفته و در حدود هزار باب منزل در اراضی نامبرده ساخته و در اختیار سیلزدگان گذاشتند .

توضیح این که تعدادی از این منزل ها در خیابان خواجه ربیع است که زمین های آن ها ملکی بود و تعدادی در خیابان تهران و در انتهای آن در کوی صدر واقع است که زمین های آن وقفی و مال مسجد گوهرشاداست و تعدادی از منازل نامبرده در خیابان نخریسی ساخته شده که زمین های آن ها موقوفه و متعلق به آستان قدس رضوی است .

۸ – مسجد بهار :

دیگرآثار وجودی مرحوم فقیه سبزواری ، ساختمان مسجدی در خیابان نخریسی می باشد که پس از ساختمان خانه های سیل زدگان دارای جمعیت زیادی شده و این مسجد برای آن ها ساخته شد . این مسجد دارای چند نام است که معروف ترین  آن ها مسجد بهار است .

۹ – کوی طلاب :

مرحوم آقای فقیه سبزواری توجه زیادی به وضع زندگی طلاب علوم دینی داشتند و برای این که طلاب متاهل از گرفتاری های اجاره نشینی راحت شوند در صدد برآمدند که زمینی برای ساختمان خانه های بسیاری برای طلاب تهیه کنند .

بدین منظور ، دوهزار و پانصد قطعه زمین سیصد متری از اراضی آستان قدس را گرفته و با دقت و تشریفات خاصی به طلاب علوم دینی واگذار نمودند . این اقدام خیر در سال ۱۳۸۰ هجری قمری برابر با ۱۳۳۹ هجری شمسی صورت گرفت و از آن تاریخ اکثر طلاب و محصلین در این زمین های استیجاری از آستان قدس خانه ساخته و از نظر منزل دررفاه و آسایش بسر می برند و آن محله معروف به کوی طلاب و از محلات آباد و پر جمعیت مشهد است .

امروز یکی از دوستان که اهل ایمان و شخصی مطلع و مسن است و نامش حاج احمد توفیقی است نقل کرد که قطعات اراضی کوی طلاب در آغاز غالبا پانصد متری بود و بقیه اش سیصد متری . چون مساحت نامبرده برای آنها زیاد بود مقداری را فروخته و دربقیه منزل ساختند . رفته رفته طلاب که از عهده ساختن منزل های وسیع بر نمی آمدند ، منزل های کوچک ساخته و مازاد زمین را فروختند تا مساحت هر منزل به صد متر بلکه تا هفتاد و پنج متر مربع می رسید .

احداث کوی طلاب و خانه دار شدن جمع کثیری از طلاب و بهره بردن بسیاری از کسبه و ارباب صنایع و مردم آن کوی ، همه از برکات آن عالم ربّانی است .

۱۰ – مدرسه محمدیه سبزوار :

 این مدرسه در قسمت شرقی شهر سبزوار و پهلوی مقبره مرحوم آیه الله آقا میرزا موسی والد معظم آیه الله فقیه سبزواری واقع شده و مساحت آن هزار و چهارصد متر است و شانزده باب اتاق برای اسکان طلاب و دو مدرس و حیاط وسیع و چند خوید و درخت هم دارد و موقوفاتی هم دارد که عایدی آن ها فقط مخارج ضروری مانند آب و برق و تعمیرات جزئی آن را کفایت می کند .

این مدرسه از مال مرحوم حاج محمد امرودستانی ( از روستاهای سبزوار ) و به دستور مرحوم آیه الله فقیه سبزواری ساخته شده است چون آن مرحوم فرزندی نداشت اموالش را به مرحوم آقا صلح کرد ایشان هم آن هارا صرف بنای چنین اثر خیری نمودند .

۱۱ –  بنای شبستان بزرگ شرقی مسجد جامع سبزوار :

این شبستان به دستور مرحوم آیه الله فقیه سبزواری و به همت و بذل مال مردم سبزوار ساخته شده و در حدود سی هزار تومان که در آن زمان مبلغ زیادی بود کسر مخارج داشت که آقا آن را از کیسه فتوت خود پرداختند و به شبستان آقای سبزواری معروف است . تفصیل بنای مدرسه محمدیه را در فصل مدارس علوم شرعیه و تفصیل بنای این شبتان را در فصل مساجد سبزوار این کتاب نوشته ام .

۱۲ – بنای مدرسه علوم دینیه در کویته پاکستان : 

 مرحوم آیه الله حاج میرزا حسین فقیه سبزواری در اصفهان و مشهد و پاکستان و افغانستان و جماعت بربری ها دارای مقلدینی بودند و رساله عملیه فارسی بنام هدایه الانام از ایشان به چاپ رسیده و در دسترس بود .

در سال ۱۳۸۴ هجری قمری برابر با ۱۳۴۳ هجری شمسی برای سومین مرتبه عازم سفر حج بیت الله الحرام از راه پاکستان شد . در شهر کویته پاکستان که مجتمع شیعیان و گروهی از مقلدین ایشان بود ، از آقا استقبال و احترامی شایسته نموده اند از مشاهده وضع مذهبی آنجا ایجاد یک باب مدرسه علوم دینی را در آن شهر لازم دانسته لذا چند روزی در آنجا مانده و مردم را در ساختمان مدرسه ترغیب نمودند .

بحمدالله تعالی در اثر اقدام و نیت پاک و سعی و همت آن عالم ربانی مردم آنجا موفق به احداث یک باب مدرسه در کویته شدند که سالهاست محل سکونت و درس وبحث طلاب دینیه می باشد .

علاوه بر آثار خیریه ای که از آن عالم جلیل ذکر کردیم ، بناها و آثار خیریه دیگری هم وجوددارند که به سعی ایشان ساخته شده اند که مسجد احمد آباد و مسجد خیابان ضد و مسجد خیابان خواجه ربیع موسوم به مسجد سمزقند از آن جمله اند .

به وجود آمدن اینهمه آثار خیریه ای که ذکر شد و آنچه که در آتیه نوشته خواهد شد ، از عالمی که در طول شبانه روز ، سه مرتبه امامت جماعت و دوجلسه صبح و عصر تدریس داشته و امور مربوط به حوزه علمیه و روحانیت و روحانیون و پرداخت شهریه به حدود چهارصد نفر از طلاب و نیز عهده دار نان طلاب مشهد و کمک به فقرا و توصیه کتبی و تلفنی به اشخص و دوائر و مقامات دولتی در باره ارباب حوائج و درماندگان و در راه ماندگان و بیماران و رسیدن به تمام امور نامبرده واقعا در حد کرامت است . کجا اینهمه کار از یکنفر ساخته است مگر این که مویّد من عندالله تعالی باشد . ذالک فضل الله یؤتیه من یشاء .

ادامه دارد …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *