مسجد آیت الله فقیه سبزواری، پایگاه بزرگ قرانی

مسجد قدیمی فقیه‌سبزواری‌ در محله طلاب است. مجموعه‌ای که محافل قرآنی‌اش‌ آوازه‌ای بلند دارد و قاریان مطرح بین‌المللی زیادی از همین محافل رشد کرده و در جهان اسلام پرآوازه شدند. گزارش پیش رو روایتی مختصر‌ از چگونگی شکل‌گیری «مجمع قرآنی نور» است. به بهانه ماه میهمانی خدا با چند نفر از خدمتگزاران فقیه سبزواری که روزگار نوجوانی و جوانی‌شان را پای این رحل‌ها گذاشتند و به یمن آیات الهی توانسته‌اند نامشان را در  فهرست قاریان مطرح ثبت کنند، گفت و ‌گو کردیم.

مسجد آیت الله فقیه سبزواری، پایگاه بزرگ قرانی

کد خبر : ۹۸۲۵۲

۰۱:۱۹
میراث حاج احمد هروی در مسجد فقیه سبزواری ماندگار شد

زیر سقف قرآن

بی‌دلیل نیست که برخی فعالان قرآن، استان خراسان را مرکز فعالیت‌های قرآنی می‌دانند. دلیل آن خروجی‌های قرآنی استان است که در مسابقات داخلی و خارجی خوش می‌درخشند.

زیر سقف قرآن

شهرآرا آنلاین – فاطمه سیرجانی- به همین خاطر توقع قرآنی کشور از این استان روز به روز بیشتر شده است و در ادامه هم شرایط باید به‌‌گونه‌ای رقم بخورد که نوجوان‌ها جای قدیمی‌ها را بگیرند تا سریال افتخارآفرینی‌ها به قسمت آخر نرسد.

 دوباره ماه میهمانی خدا از راه رسید و محافل قرآنی به برکت این ماه پررونق‌ شد. یکی از محافلی که ۳۰شب میزبانی از قاریان و قرآن دوستان را عهده‌دار است، مسجد قدیمی فقیه‌سبزواری‌ در محله طلاب است. مجموعه‌ای که محافل قرآنی‌اش‌ آوازه‌ای بلند دارد و قاریان مطرح بین‌المللی زیادی از همین محافل رشد کرده و در جهان اسلام پرآوازه شدند. گزارش پیش رو روایتی مختصر‌ از چگونگی شکل‌گیری «مجمع قرآنی نور» است. به بهانه ماه میهمانی خدا با چند نفر از خدمتگزاران فقیه سبزواری که روزگار نوجوانی و جوانی‌شان را پای این رحل‌ها گذاشتند و به یمن آیات الهی توانسته‌اند نامشان را در  فهرست قاریان مطرح ثبت کنند، گفت و ‌گو کردیم.

حاج‌احمد‌هروی؛ اولین معلم قرآن

شایسته نیست نام فقیه سبزواری باشد و یاد استاد حاج احمد هروی نه. حاج احمدی که همه می‌دانستند ارادت عجیبی به فاطمه زهرا(س) داشت و حالا بین بچه‌های قرآنی جایش خالی است.

حاج احمد در طول ۶۵سال آموزش، شاگردان ممتاز و فراوانی را به جامعه قرآنی مشهد و کشور معرفی کرد و در بازه زمانی بیش از ۶دهه توانست افتخار تربیت و پرورش قرآنی حدود ۲۰۰ نوجوان علاقه‌مند در این حوزه را در کارنامه خدمات قرآنی خود ثبت کند. نوجوانان دهه ۶۰-۷۰ که در مقام قاریان مطرح و بین‌المللی سری در میان قاریان دیگر کشورها درآوردند‌ و افتخاری شدند برای‌ محله، شهر و کشورشان.

کلاسی بدون جایزه نبود  

 او کارمند ساده‌‌‌ اداره راه‌آهن مشهد بود که سال۱۳۴۲ از سوی مسئولان وقت‌ این اداره به‌عنوان معلم قرآن انتخاب شد. خودش به مساجد می‌رفت و برای بچه‌های علاقه‌مند به علوم قرآنی‌ کلاس قرآن می‌گذاشت. کلاس‌هایی که در جای‌جای شهر مشهد دایر کرد و تقریبا در تمام مساجد شهر مکتب‌خانه قرآنی راه‌اندازی کرده بود. همیشه خورجین و چرخ او‌ پر بود از جوایز کوچک و بزرگ. جوایزی که با حقوق ناچیز کارمندی تهیه می‌شد تا بتواند از این طریق کودکان و نوجوانان بیشتری را به سر کلاس خود بنشاند. کلاس‌های حاج احمد خیلی ساده برگزار می‌شد. بچه‌ها دایره‌وار و مکتبی می‌نشستند و به نوبت شروع به قرائت کتاب خدا می‌کردند. اما نکته در شیوه تدریس حاج احمد‌ هروی جذب کودکان و نوجوانان در این محافل بود. در واقع پایان هیچ کلاس حاج‌احمد‌ بدون جایزه به پایان نمی‌رسید و همیشه تا انتهای کلاس این فضای رقابتی برای بهره‌مندی و گرفتن از جایزه استاد وجود داشت.


حاج احمد هروی 

ورود به مسجد آیت‌ا… فقیه سبزواری هم به همین ترتیب بود. بعد از شکل‌گرفتن کوی طلاب و احداث بنای مسجد فقیه سبزواری او به مسجد آمد. حضوری که خیرو برکت زیادی برای جامعه قرآن و علاقه‌مندان به این حوزه در برداشت. قاریان مطرحی چون عابدین‌زاده، وحید مجتهدزاده، مهدی صیاف‌زاده، کاظم بافتی و … از جمله نوجوانان دهه ۶۰-۷۰هستند که پای درس قرآنش می‌نشستند. 

این استاد بزرگ و مدید حضرت زهرا(س) در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ هم‌زمان با سالروز شهادت حضرت صدیقه‌کبری(س) دارفانی را وداع کرد و تا شاگردانی را که در سطح بین‌الملل تربیت کرده بود، در مراسم ترحیم او به تلاوت قرآن پرداختند.

هنوز که هنوز است نام حاج احمد الصاق شده به کلاس‌های قرآنی، باشد تا همیشه هم بماند.

از اینجا شروع شد

اما در رابطه با سابقه و شکل‌گیری مجمع قرآنی با علی سراجی، مدیر مجمع همکلام می‌شویم. او می‌گوید:«سابقه جلسات قرآنی مسجد به‌ بیش از ۳دهه‌ قبل‌ برمی‌گردد. زمانی که حاج‌احمد هروی، یکی از معلمان قدیمی قرآن،آموزش کودکان و نوجوانان‌ محله را پایه‌گذاری کرد تا این کتاب‌الهی در کنج خانه‌ها مهجور نماند.»

جمع قرآنی برای طلابی‌ها

آن زمان در بیشتر خانه‌ها، مساجد، تکایا و … یک شب در هفته قرآن‌خوانی به شکل سنتی برگزار می‌شد. حضور حاج احمد‌هروی در مسجد فقیه سبزواری همه چیز را تغییر داد و سبب شد تا مسجد به عنوان پایگاه آموزش قرآنی و تربیت دینی در میان اهالی شناخته شود.

جلسات قرآنی حاج احمد‌ به شکل سنتی و مکتبی ادامه داشت تا اینکه سال ۱۳۶۹ جمعی از‌ جوانانی که در همین جلسات با قرآن مأنوس شده بودند‌، تصمیم گرفتند «مجمع جلسات قرآن منطقه طلاب»را تشکیل دهند. محمد‌کاظم دبیری، محمد پیوندیان، رضا ملکی و سید‌محمد سیدی از آن جمله هستند.

‌ جوانان مسجدی تصمیم گرفتند با شکل‌دهی فعالیت‌های مجمع،‌ جلسات را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنند تا خدمتگزاران قرآنی بتوانند ضمن استفاده از تجربیات قاریان، شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های منطقه را هم در برنامه داشته باشند.

 

نوجوانانی که استاد شدند

بیشترین محور فعالیت آموزش روخوانی، روان‌خوانی و برپایی کلاس‌های تخصصی صوت و لحن‌، قرائت، تجوید و قواعد قرآنی بود. کنار آن گروه تواشیح نیز در دو رده بزرگ‌سالان و نوجوانان شکل گرفت تا برنامه‌های قرآنی جذابیت بیشتری برای اهل دل داشته باشد. غالب نوجوانان دیروز محفل قرآنی حاج‌احمد جوانانی برومند شده بودند که در موضوعات قرآنی حرفی برای گفتن داشتند؛ بچه‌هایی که کار گرداندن جلسات قرآنی دوشنبه شب‌ها را بر عهده گرفتند و همه تلاششان راکردند تا چراغ محفل پر نورتر از گذشته بدرخشد.

دوشنبه‌های روحانی

به همین خاطر برنامه مجمع طبق همان روال گذشته‌ دوشنبه‌ها برگزار می‌شود اما ماه مبارک رمضان فرق می‌کند. بیش از۳۰سال است که با آغاز ماه‌ دو ساعت بعد از افطار دوست‌داران کلام خدا به مسجد می‌آیند تا شنونده آیات الهی باشند. جمعیتی که‌ گاه تعدادشان از ۵۰۰نفر هم فزونی می‌گیرد.

همین کنار هم بودن ارتباطات را گرم و خودمانی می‌کند اما برگزاری مسابقات و جشنواره‌های قرآنی، اجرای سرود و تواشیح در شهرها و کشورهای دیگر، اردوهای تفریحی برای قاریان برتر جمع، برپایی کلاس‌های آموزشی نخبگان سبب افزایش ارتباطات قرانی و هم‌افزایی قاریان مطرح و علاقه‌مندان به مباحث دینی می‌شود.‌ این‌ها را مدیر این مجمع قرآنی می‌گوید تا اشاره‌ای باشد به فعالیت‌های گروهی که پا را فراتر از شهر و حتی کشور خود گذاشته اند.

سراجی در ادامه درباره چگونگی حضور خودش در این مجمع می‌گوید: از کودکی به واسطه حضور در محافل قرآنی خانگی، با کلام خدا انس گرفته بودم. در مسابقات قرآنی تحت‌تأثیر اخلاق و منش داور که یکی از استادان مطرح قرآنی‌ محله طلاب و مسجد فقیه سبزواری بود، قرار گرفتم و برای آموختن تخصصی‌ این مبحث در جلسات قرآنی که دوشنبه‌ها برگزار می‌شد، شرکت‌کردم و همین موضوع باعث شد تا مدیریت مجمع به من که آن زمان فقط ۱۸سال داشتم سپرده شود. خوش‌حالم در این جمع و بین خدمتگزاران قرآنی و قاریانی چون محمد مشمول، مصطفی ملکی، مهدی سلطانی، ابوالفضل چمنی و سید‌علی حسینی هستم.

افرادی که در جوامع بین‌المللی قرآنی حرفی برای گفتن دارند و قاریان و استعدادهای بسیاری را رشد داده و تربیت کرده‌اند. کسانی که از حضور در محافل قرآنی مسجد فقیه سبزواری پر و بال گرفتند و امروز در مقام مدیران قرآنی، مدیران فرهنگی و تربیتی در جامعه ایفای نقش می‌کنند.

135829.jpg

استقبال گرم مردم بوسنی

حضور در اردوهای قرآنی و سفر به شهرهای دور و نزدیک و گاه کشورهای دیگر بخش خاطره‌انگیز صحبت‌های مدیر مجمع است:« اردوها ابتدا در شهرهای اطراف خراسان بزرگ بود؛ بجنورد، قوچان،کاشمر و… اما کم‌کم به شهرهای دیگر کشور هم کشیده شد، بارها و بارها قرآنی‌های مسجد برای سفر به دیگر شهرها و کشورها بار بستند. کاروانی شامل قاریان، حافظان و گروه تواشیح بزرگ‌سالان.»

او در نقل روایت سفرها به حضور یاد‌ماندنی ماه مبارکی در یکی از شهرهای  کشور بوسنی‌ و هرز‌گوین اشاره می‌کند:«رمضان سال ۷۷ بود که برای اجرای برنامه قرآنی راهی بوسنی شدیم. در۲۰روز اقامتمان چند شهر برنامه اجرا کردیم. برنامه‌ها بعد از نماز مغرب و عشا و اغلب در‌ مساجد‌ برگزار می‌شد. قرار بود برنامه‌ای در منطقه کوهستانی گوراژده اجرا شود. شبی سرد و برفی بود‌. راه هم صعب‌العبور و خطرناک. مجبور شدیم قسمتی از مسیر را پیاده برویم. به هر سختی بود خودمان را به مقصد رساندیم.با توجه به کولاک و برف و سردی هوا و البته سختی مسیر فکر نمی‌کردیم کسی برای آن برنامه حاضر باشد، اما بعد از ورود به مسجد با جمعیتی بیش از هزار نفر روبه‌رو شدیم. شور و اشتیاقی که واقعا غافلگیرمان کرد.»

میزبان قاریان بین‌اللملی

البته این سفرها یک طرفه نبود و ما خیلی وقت‌ها هم میزبان قاریان مطرح و بین‌المللی کشور‌‌ها دیگر به‌ویژه مصر و عراق بودیم وجلسات قرآنی مسجد شور و حال بیشتری می‌گرفت .تا یکی دو سال قبل قاریان مطرح‌‌ به دعوت اداره اوقاف برای تلاوت قرآن‌ به شهر ما دعوت می‌شدند. در این میان مساجد و محافلی که فعالیت‌های پررنگ‌تری داشتند از سوی اوقاف شناسایی می‌شدند تا میزبان قاریان مطرح بین‌المللی باشند. در این میان مسجد ما افتخار میزبانی چهره‌های دوست‌داشتنی و قاریان مطرح بین‌المللی از جمله جواد پناهی، عباس لطیفی، ابوالفضل چمنی، سیدجواد حسینی و… را داشته است.خوبی و لطف ماجرا به حضور گاه به گاه قاریان دیگر کشورهاست که مخاطب زیادی دارند. قاریان و مدیحه‌سرایانی چون‌ انور شحات، محمد شحات و… ازتبلیغات اداره اوقاف که بگذریم علاقه خود جامعه‌قرآنی و اهالی محله به‌ حضور در این محافل باعث شده است محافل قرآنی همیشه شلوغ و پر جمعیت باشد.

تأثیر پیرمرد نورانی در انتخاب مسیر زندگی

۱۰-۱۲ سال بیشتر نداشتم که از طریق معلممان، آقای سعیدی با گروه قرآنی مسجد فقیه‌سبزواری آشنا شدم. با بچه‌های گروه تواشیح مدرسه به این محفل معنوی راه پیدا کرده بودیم، اما روی خوش و فضای پر از صمیمت، مهر و مهربانی به‌گونه‌ای جذبمان کرد تا در برنامه‌های آموزشی قرآن هم شرکت کنیم. این‌ها را علیرضا کربلایی می‌گوید؛ کسی که به‌عنوان مدرس قرآنی آستان‌قدس و مربی گروه نوجوانان تواشیح حرم مطهر و… هنوز هم فعال است. از خاطرات خوش حضورش در مجمع قرآنی نور که می‌پرسم، با لبخندی بر لب می‌گوید: روزی که برای اولین بار سر کلاس استاد هروی حاضر شدم، چهره آن پیرمرد نورانی با تبسمی بر لب و روی گشاده حس خوبی به من داد؛ معلمی که با مهربانی، صبوری و دقتی تمام به تلاوت گوش می‌سپرد و با مهربانی پدرانه اشتباهات را تذکر می‌داد. خاطرم هست وقتی برای اولین‌بار به سبک عبدالواسط برایش چند آیه را تلاوت کردم، تشویقم کرد و گفت سبک خوبی را انتخاب کرده‌ای پسرم، همین را ادامه بده.

چند شب در هفته جلسه قرآن دارم که در یکی از این جلسات بیش از ۵۰-۶۰ نوجوان برای تلاوت و فیض بردن از آیات الهی دور هم جمع می‌‌شوند. با همه مشغله کاری، برنامه دوشنبه‌‌شب‌ها را طوری می‌چینم تا هرطور شده بتوانم با حضور در محله طلاب و مسجد فقیه‌سبزواری از برنامه‌های قرآنی قاریانی که در این محفل گردهم آمده‌اند، بهرمند شوم.

مؤذن حرم در مسجد فقیه سبزواری

ابوالفضل چمنی اگرچه الفبای قرآن‌آموزی را از این مجمع شروع نکرده است، اما مسیر پیشرفت و پله‌ها‌ی ترقی را یکی‌یکی از مجمع قرآنی نور و مسجد فقیه سبزواری پشت سرگذاشته است تا به مقام استادی در این حوزه دست پیدا کند. صوتی خوش و دلنشین این فرصت را برای او فراهم کرد تا در گوشه‌ای از صحبت‌هایش اعتراف کند ۶سال افتخار مؤذنی در حرم آقا علی بن‌موسی‌الرضا(ع) را دارم. می‌گوید:« حضوردر محافل قرآنی را از ۶سالگی و قبل رفتن به مدرسه زیر نظر استاد صفری شروع کردم. نوجوانی‌ام با همراهی‌های استاد حسن‌زاده گذشت. در همین ایام با برنامه‌های قرآنی‌ مسجد فقیه‌سبزواری آشنا شدم. بعد از گذراندن دوره‌هایی‌ در‌ جامعه قاریان، قرآن را به شکل تخصصی و علمی آموزش دیدم و حدود ۱۰سالی به‌عنوان مدرس در حوزه تخصصی قرائت با این مجمع همکاری داشتم. من هر چه دارم به برکت انس با قرآن است، حتی حضورم در حرم امام مهربانی‌ها و انتخابم به‌عنوان مؤذن حرم هم به برکت راهی است که از کودکی آن را انتخاب کردم و آگاهانه ادامه دادم.»

 ابوالفضل چمنی حضور اساتید قرآنی بنام در جذب  نوجوانان و جوانان محله را مؤثر دانسته و می‌گوید:« اجرای قاریان مطرح کشوری‌ شیوه تخصصی قرآن و همچنین مجمع قرآنی را به محفلی پرشور  تبدیل کرده است.»

حالا حاج احمد نیست و جای او بین ما خالی است اما شیوه او نباید فراموش شود. مردی که برای مشتاق کردن بچه‌ها به خواندن قرآن جایزه می‌خرید و به آن‌ها می‌داد و جایزه‌های کوچکی که نام‌های بزرگی را در دل این محله قدیمی ماندگار کرد.   

شهر آرا آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *